Hírek

2013.02.07. 11:25

Számos siker birtokosa a zalaszentbalázsi diákok népdalcsoportja

Zalaszentbalázs - Fiatalok, üdék és csodásan énekelnek - a gyerekekből álló Búzavirág Éneklő Együttes számos elismerést tudhat magáénak, s az ország több pontján is fellépett már. De vajon mit kerestek a Parlament előtt mezítláb?

Horváth-Balogh Attila

Legutóbbi szép eredményüket tavaly év végén érték el a Vass Lajos Népzenei Versenyen, ahol a Budapesten megrendezett Kárpát-medencei döntőn 80 fellépő csoport közül nagydíjat kaptak.

- A Búzavirág Éneklő Együttes immár 20. éve működik a zalaszentbalázsi Petőfi Sándor Általános Iskolában - bocsátotta előre Beke Miklósné, a művészeti csoport vezetője, az oktatási intézmény igazgató-helyettese. - Természetesen, a gyermekek személye közben változott, hiszen már több generáció is "kinőtt" a társaságból,miközben folyamatosan érkezett újabb és újabb utánpótlás.

Beke Miklósné azt is elmondta: megalakulásuk óta minden olyan népdalos seregszemlén, megmérettetésen részt vesznek, amit fiataloknak, az ifjúsági korosztálynak írnak ki. Ilyen például a Tiszán innen, Dunán túl című felmenő rendszerű népdaléneklési verseny, ennek megyei döntőjét éppen ebben a hónapban rendezik meg. Ezen a zalaszentbalázsi iskola általában minden kategóriában képviselteti magát a 4. osztályostól a 8.-ig, a szólóénektől a kis-, vagy nagycsoportos produkcióig. De persze, valamennyi fellépő közül a Búzavirág csapata a legütőképesebb.

Fotó: Szakony Attila

- A Vass Lajos Népzenei Versenyre zalai dalokat, gyermekdalokat vittünk Horváth Károly gyűjtéséből - folytatta Beke Miklósné. - A 15, csodálatosan szép fellépő ruhába, népviseletbe öltözött gyermek előadása igen megnyerte a zsűri tetszését, azt mondták, hogy hiába, zalai népdalokat csak a zalaiak tudnak igazán szívhez szólóan elénekelni...

A szakember hozzáfűzte, szerencsére, a gyerekek fogékonyak a népdalkincs szépségeire, és mint arra rámutatott, nem egy, ma már középiskolás volt tanítványa jár vissza hozzá énekelni. Aztán az érettségi környékén, illetve a főiskolai, egyetemi évek alatt megtörik a lendület, de érdekes módon később, immáron felnőttként újra visszatérnek - igaz, akkor már a felnőtt csoportba.

- Én már az elején meg szoktam mondani a gyerekeknek: csak az jöjjön, aki szívvel-lélekkel csinálja és aki szereti a népdalt, az éneklést, mert ostorral, parancsszóval kierőszakolni ezt nem lehet - jelentette ki a pedagógus. - És persze, az is fontos, hogy a nebuló tisztában legyen az alapvető viselkedési normákkal is, mert gyakran lépünk fel idegen városban és nem szerencsés, ha mondjuk ott magatartási problémákkal kell foglalkozni. Aki rendetlenkedni jön, vagy kényszerből, az jobb, ha otthon marad.

Beke Miklósné szerint a vasfegyelemnek köszönhető, hogy 20-22 gyermekkel úgy el tud utazni Budapestre a nagyvárosi tömegbe, hogy nem kell állandóan fegyelmezéssel töltenie az időt, mindenki tudja, mi a dolga. Bárhova bemehet velük, soha nincs probléma. Cserébe a szereplések között a gyerekek megismerkedhetnek az adott település látványosságaival is. Egyszer például egy fellépés után ellátogattak az Országházba is, ám előtte még gyorsan benéztek a Népművészeti Múzeumba. Mivel a parlamentbe időre kellett érkezni, hogy gyorsabban haladhassanak, levették a cipellőket, topánkákat és úgy, ahogy voltak, mezítláb átszaladtak a négysávos úton. Nem mindennapi jelenség lehetett a csapat, fel is figyelt rájuk egy éppen ott forgató filmes stáb - még interjút is készítettek a gyerekekkel...

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!